Szkoła wspinania 'W Pionie'

Karta Młodego Warszawiaka i Karta Warszawiaka

Kurs lodowcowy

Kurs lodowcowy przeznaczony jest dla turystów górskich, którzy chcą poznać zasady bezpiecznego poruszania się po lodowcach. Szkolenie przeprowadzamy w Alpach Francuskich.

 

 

Nie jest wymagane od uczestników jakiekolwiek doświadczenie wspinaczkowe. Należy mieć doświadczenie w chodzeniu w rakach z czekanem po Tatrach w warunkach zimowych. Wskazane jest wcześniejsze odbycie zimowego kursu turystyki wysokogórskiej lub kursu lodowcowego wstępnego. Na kursie przydaje się nienajgorsza kondycja i dobry stan zdrowia.

Szkolenie przeprowadzamy na lodowcu, gdzie uczymy się przez kolejne dni kursu między innymi lotnej asekuracji lodowcowej oraz poznajemy techniki autoratownicze, czyli jak ratować się, gdy ktoś z zespołu wpadnie do szczeliny. Na ćwiczenia wybieramy bezpieczne szczeliny lub seraki, na których instruktor ma pełny wgląd w działania kursantów. W drugiej części kursu robimy wycieczki lodowcowe w głąb masywu, w trakcie których uczymy się nawigacji lodowcowej i zdobywamy wiedzę w zakresie taktyki działania. Zajęcia praktyczne uzupełniane są wykładami, które przeprowadzamy wieczorami w naszej bazie na dole.

 

Miejscem szkolenia jest dolina Chamonix i masyw Mont Blanc. Zazwyczaj szkolimy się na łatwo dostępnym lodowcu Mer de Glace. Latem jest on wolny od śniegu i wygodny do wszelkich ćwiczeń.  By poznać trudniejszy i bardziej wymagający lodowiec planujemy też wycieczki w malownicze rejony Vallee Blanche. W ramach kursu nie przewidujemy wchodzenia na Mont Blanc lub inny wysoki szczyt alpejski. Szczególną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa naszych kursantów w trakcie zajęć i zdobywania pierwszych doświadczeń.  Miejsca zajęć i wycieczek szkoleniowych ustalamy z dnia na dzień w zależności od pogody i warunków w górach.

                                     
Kursy lodowcowe są prowadzone w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia. Czas trwania kursu to 5 dni, w tym jeden dzień jest na ewentualne przemieszczenie się lub wykłady, ćwiczenia „na sucho” i przeczekanie niepogody.

Zajęcia prowadzone są w grupach maksymalnie 6-osobowych przez instruktora  z międzynarodowymi uprawnieniami przewodnickimi IVBV.  Przyjmujemy tylko zgłoszenia grup 3-6 osobowych. Nie przyjmujemy zgłoszeń indywidualnych.

Sprzęt asekuracyjny, raki, czekany, uprzęże, liny, sprzęt do asekuracji zapewnia nasza szkoła.

 

Uczestnicy kursu zobowiązani są przesłać zgłoszenie drogą mailową, dokonać wpłaty zaliczki na kurs oraz ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na kurs przyjmujemy osoby pełnoletnie. Wyjątkiem jest sytuacja gdy niepełnoletni zapisuje się na kurs z jednym z rodziców. Ponadto należy posiadać kompletne wyposażenie wg listy.


Program kursu:


1. Niebezpieczeństwa lodowcowe i ich unikanie.
2. Strategia i taktyka działania na lodowcu. Nawigacja na lodowcu.
3. Wiązanie się liną, asekuracja lotna i zakładanie stanowisk w lodzie, asekuracja poprzez ciało i z przyrządu, zjazd w kluczu i w przyrządzie, podchodzenie po linie, wspinaczka 'na wędkę' w łatwym lodzie.
4. Doszkolenie w zakresie technik poruszania się w rakach z czekanem w terenie lodowcowym. Hamowanie czekanem.
5.Wiązanie się na lodowcu, zasady lotnej asekuracji.
6.Działania autoratownicze na lodowcu, samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej, wyciąganie poszkodowanego ze szczeliny metodą U i falszencugiem.
                                                                                                                                              

Koszty.

1. Dojazd na miejsce i powrót we własnym zakresie. Polecamy własny samochów lub samolot do Genewy (1 godzina busem do Chamonix) lub Mediolanu (3 godziny busem do Chamonix).
2. Noclegi w Dolinie 18-20 euro za noc.
3. Kolejki górskie na miejscu ok. 80-100 euro.
4. Ubezpieczenie NNW oraz od akcji ratowniczej w górach ok. 120zł.
5. Wyżywienie na miejscu.
6. Opłata za szkolenie w zależności od ilości uczestników i terminu do uzgodnienia.


Konieczne wyposażenie uczestnika:


1. ciepła odzież polarowa, dodatkowe skarpety, 2 czapki(w tym jedna cieplejsza np. kominiarka), minimum 2 pary rękawic,
2. odzież przeciwdeszczowa(przeciwwiatrowa) typu gore-tex (góra i dół), stuptuty (koniecznie),
3. buty górskie ze sztywną podeszwą (dobrze jeśli mają ranty na raki),
4. plecak (35-50 l.),
5. okulary przeciwsłoneczne, lodowcowe (zalecamy posiadanie również gogli),
6. krem przeciwsłoneczny z filtrem UV, pomadka,
7. latarka czołowa tzw. czołówka z zapasem baterii,
8. termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l),
10. apteczka osobista, folia NRC i scyzoryk
11. dowód osobisty i polisa ubezpieczeniowa, wskazane jest posiadanie komórki,
12. mapa masywu Mont Blanc (do kupienia na miejscu) i kompas.

W samym Chamonix jest mnóstwo sklepów górskich czołowych firm światowych. Ceny są różne, czasami porównywalne do tych u nas.