Szkoła wspinania 'W Pionie'

Karta Młodego Warszawiaka i Karta Warszawiaka

Kurs taternictwa

Kurs taternictwa to kurs wspinaczki górskiej. Zajęcia odbywają się w Tatrach Wysokich na legendarnych ścianach wspinaczkowych takich, jak południowa ściana Zamarłej Turni, zachodnia ściana Kościelca czy wschodnia ściana Mnicha. Terenem działania są przede wszystkim Hala Gąsienicowa i rejon Morskiego Oka. Czasami, gdy warunki pogodowe pozwalają, udajemy się na wspinaczkę w Słowackie Tatry Wysokie. Wybieramy wtedy najczęściej Dolinę Staroleśną, Kieżmarską lub inne. Pokonywane drogi mają zazwyczaj stopnie trudności do V+,VI. Dobierając drogi, instruktor zwraca uwagę na umiejętności kursantów, warunki pogodowe, bezpieczeństwo oraz walory dydaktyczne drogi. W czasie kursu kursanci pokonują więc różnorodny teren: nagrzane słońcem, piękne lite płyty, zacięcia i rysy, wilgotne i ponure kominy. Kursanci wspinają się w przewieszkach oraz terenie kruchym. Obowiązkowym punktem każdego kursu jest wspinaczka granią górską, korzystając z tzw. asekuracji lotnej. Przykładowo, piękną granią kursową jest grań w otoczeniu Morskiego Oka od Mięguszowieckiej Przełęczy Pod Chłopkiem przez Mięguszowiecki Szczyt Pośredni, Mięguszowiecki Szczyt Wielki po Przełęcz Hińczową. Wielokrotnie ćwiczone są również awaryjne zejścia tzw. wycofy ze ścian, najczęściej zjazdami. Oprócz szlifowania umiejętności technicznych oraz asekuracji kursanci mają okazję nauczyć się taktyki i strategii postępowania w górach i w ścianie wspinaczkowej. Ważnym uzupełnieniem zajęć w terenie są wykłady ze sprzętu, technik asekuracji, autoratownictwa. Instruktor uczy jak korzystać z przewodników wspinaczkowych oraz jak rysować schematy dróg wspinaczkowych.

Wspinaczka górska w znacznym stopniu różni się od wspinaczki w skałkach. Podejścia pod ścianę są dłuższe, a pogoda zmienna. Wspinamy się z plecakami ze sprzętem, na długich drogach i w szybkim tempie. Warto dobrze przygotować się kondycyjnie. Kurs wspinaczki górskiej jest jednak wielką przygodą i olbrzymim doświadczeniem dla kursantów.

W czasie dwóch tygodni pobytu w górach kursanci mają 9 dni wspinaczkowych, pokonując w sumie kilkanaście dróg, w co najmniej dwóch dolinach tatrzańskich. Dodatkowo 1 dzień przeznaczony jest na zajęcia z autoratownictwa. Przepisy nakazują, aby co trzeci dzień był tzw. dniem kondycyjnym. Wtedy jest czas na odpoczynek oraz zejście z gór do Zakopanego na zakupy. W czasie kursu naszą bazą są obozowiska PZA na Hali Gąsienicowej oraz w rejonie Morskiego Oka. Są to dozorowane pola namiotowe, wyposażone w 4-osobowe namioty rozstawione na drewnianych podestach. Do dyspozycji jest zadaszona kuchnia oraz kuchenki gazowe. Czasami śpimy też w schroniskach. Na kursie może zdarzyć się także "nieplanowany biwak" na półce skalnej w środku ściany lub "pod kamieniem" w tzw. kolebie gdzieś wysoko w górach. Ze względu na najbardziej stabilną pogodę w okresie letnim, kursy tatrzańskie prowadzimy tylko w lipcu i w sierpniu. Ale nawet w tych miesiącach może pojawić się opad śniegu.

Szkolenia tatrzańskie prowadzone są wyłącznie przez Instruktorów Wspinaczki Wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu. Po zakończeniu zajęć praktycznych kursant otrzymuje od instruktora zaświadczenie o dokonanych przejściach wspinaczkowych i realizacji programu kursu. Z tym zaświadczeniem może przystąpić do egzaminu na Kartę Taternika

Warunki uczestnictwa i koszty: Każdy, kto chce przystąpić do kursu tatrzańskiego, musi najpierw odbyć 6-dniowy kurs skałkowy i zdać końcowy egzamin teoretyczny. Wymogiem jest również swobodne i bezpieczne poruszanie się w terenie skalnym o trudnościach do IV. Niezbędne jest przeprowadzenie badań w przychodni sportowo - lekarskiej oraz wykupienie ubezpieczenia NNW ( w przypadku wspinaczek na Słowacji również kosztów leczenia i akcji ratowniczej).
Koszt szkolenia wraz ze sprzętem wynosi 2000zł.
Do tego należy doliczyć noclegi, wyżywienie oraz wstęp do parku narodowego. Koszty noclegów: schronisko - średnio 30-45zł, obozowisko PZA - 15zł.
W roku 2008 proponujemy następujące turnusy: