Szkoła wspinania 'W Pionie'

Karta Młodego Warszawiaka i Karta Warszawiaka

Stefan Stefański

Geolog z wykształcenia, a wspinacz i instruktor z zamiłowania. Przygodę z alpinizmem rozpoczął w 1987 roku na kursie jaskiniowym w Speleoklubie Warszawskim. Przez kolejne lata intensywnie wspinał się w różnych rejonach górskich na świecie, a zimy często spędzał w podziemiach tatrzańskich. Szczególnie zafascynowały go Tatry Zachodnie, gdzie poprowadził z różnymi partnerami kilkanaście nowych dróg wspinaczkowych, a pod ziemią w najgłębszej jaskini Polski w Wielkiej Śnieżnej odkrył razem z przyjaciółmi ze Speleoklubu setki metrów nowych korytarzy.
W 1991 roku wraz z towarzyszami osiąga rekord świata we wspinaczce jaskiniowej w Wielkiej Śnieżnej (Tatry Zachodnie). Za to przejście otrzymuje od Ministra Sportu "Brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".
W 1993 roku dokonał najszybszego przejścia najgłębszej jaskini świata Reseau Jean Bernard (1600 m głębokości, Alpy Sabaudzkie - Francja).
Doświadczenie wielkościanowe zdobywał głównie w Alpach. W trakcie licznych wyjazdów pokonał północną ścianę Matterhornu, północny filar Les Drus, pólnocno-wschodnią ścianę Piz Badile i wiele innych na Igłach Chamonix i w Dolomitach. Razem ze Szczepanem Głogowskim pokonał trzykrotnie słynną ścianę El Capitan drogami: „The Nose”, „East Butress” oraz „West Face”. W 1993 roku został instruktorem wspinaczki sportowej, instruktorem wspinaczki wysokogórkiej oraz instruktorem taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu.
Obecnie posiada uprawnienia instruktorskie, państwowe w zakresie wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej oraz jest przewodnikiem wysokogórskim z uprawnieniami międzynarodowymi IVBV – UIAGM.